פורטל הבנייה הישראלי - בלוק

עיצוב פנים

בלוק

אינדקס

לוח

מאמרים

קהילות

חדשות

אדריכלות פנים

עיצוב פנים (מכונה לעיתים אדריכלות פנים) הוא תת תחום באדריכלות העוסק בתכנון ושינוי חללים פנימיים בתוך מבנים. עיצוב פנים התפתח מתחום האדריכלות, ועד המאה העשרים היה זה אותו המקצוע. עיצוב פנים אינו עוסק כאדריכלות בתכנון של מבנים שלמים, בקונסטרוקציות ובהקשרים אורבאניים, עיצוב פנים עוסק בתכנון חללים פנימיים לפרטי פרטים.

כל אדם רשאי להגדיר עצמו כ"מעצב פנים" לאחר הכשרה מכל סוג, ובייחוד לאחר תואר בעיצוב. לעומת זאת ההגדרה "אדריכל פנים" נגזרת מההגדרה אדריכל, ועל כן מי שמשתמש בתואר זה חייב להחזיק בתואר באדריכלות. למרות זאת, בהיעדר פיקוח מעצבי פנים רבים שאינם אדריכלים מכנים את עצמם "אדריכל פנים".

העוסקים בעיצוב פנים נדרשים להתמצא בתחומים רבים הקשורים לעיצוב לרבות חומרים, נגרות, תאורה, חשמל, ריהוט, צבע, טקסטיל.

מעצב הפנים מחויב לדרישות הלקוח (מקום, תקציב, פונקציה וכדומה), ויכולת הביטוי האמנותי שלו מקבלת צורה על ידי סגנונו העיצובי או פרשנותו ל"בעיית" התכנון. לעומתו, האמן "החופשי" פועל במסגרת שהוא קובע, מתוך עניין או דחף אישי, ואיננו מחויב לתוצאה מבחינה פונקציונאלית או אסתטית. עיצוב הפנים מתייחס ראשית לאדם בתוך הסביבה הבנויה, לצרכיו הפיסים והנפשיים, בביתו, במשרד, במקום הבילוי, במרפאה, בבנק, במוזיאון ובכל מבנה או חלל אחר. צורכי האדם, בהיבט עיצוב הפנים, מתחילים בצרכים החברתיים והמשפחתיים הכללים כגון פרטיות, אירוח, וכדומה, ועד לצרכים הפיזיים הפשוטים ביותר של האדם כגון גישה נוחה לנייר הטואלט.

אדריכלי הפנים ומעצבי הפנים בישראל, בוגרי תואר אקדמי בן 4-5 שנים ממוסדות מוכרים, מאוגדים באגודת אדריכלי הפנים בישראל.

קבלני בניין צבעים מהנדסים חשמלאים
רצפים תפסנים אדריכלים אינסטלטורים
טייחים מסגרים עיצוב פנים נגרי בניין
בניה קלה גננים אדריכלי נוף מיזוג אויר
בידוד ואיטום פוליש ניקיון דלתות אלומיניום
גגות פרגולות שמאי מקרקעין אנרגיה סולארית
חומרי בניין קבלני שיפוצים מתווכים בית חכם
מודדים פקחי בניה תשתיות תקשורת ריהוט

 

הזכויות שמורות ל'בלוק' פורטל הבנייה הישראלי @ 2018